Trinkelės – viena populiariausių lauko grindinių dangų. Nors betono, klinkerio, akmens ir kt. trinkelės pritaikytos mūsų lietuviškam klimatui, svarbu trinkeles ne tik tinkamai sudėti, bet ir tinkamai rūpintis, kad grindinys tarnautų ilgai ir nepakeistų savo išvaizdos. Pasidalinsime su jumis naudingais patarimais, koks yra tinkamas trinkelių valymas, kokias priemones naudoti ir kaip valyti trinkeles namų sąlygomis.
Trumpas vadovas su svarbiausia informacija apie trinkelių priežiūrą
- Geriausiai trinkeles nuplausite ir piktžoles išnaikinsite naudodami aukšto slėgio plovimo įrangą, liaudiškai vadinamą, kercheriu.
- Dar vienas patikimas būdas atsikratyti smulkios augmenijos – pabarstyti ant trinkelių kalkių.
- Išplovus trinkelių siūles, jas būtina užpildyti vėl, kadangi kitu atveju trinkelės gali išsivaikščioti, pradėti sparčiau augti piktžolės.
- Pradėkite plauti nuo silpnos vandens srovės ir įsitikinkite, ar trinkelės išlieka sveikos.
- Tepalo, degalų dėmes pašalinsite su specialiais valikliais. Kitas dėmes padės išvalyti namuose rastos medžiagos – soda, druska, actas.
- Baltos dėmės ant trinkelių – tai natūralios kalkių nuosėdos, dažniausia atsirandančios ant naujų trinkelių. Jos savaime išnyksta po metų ar dvejų.
- Baltas dėmes ant betono padės išvalyti švelnus acto tirpalas (valydami su acto būkite itin atsargūs, kadangi per stiprus tirpalas gali pažeisti trinkelių paviršių).
- Betoninėms trinkelėms tinka neutralūs ir šarminiai valikliai, rūgštinės priemonės gali jas pažeisti.
- Akmens trinkelių valymui tik neutralios valymo priemonės, kadangi rūgštys ir aktyviosios paviršiaus medžiagos gali stipriai pažeisti natūralų akmenį.
- Trinkelių priežiūra neapsiena be gamtos tausojimo. Naudodami cheminius valiklius ir priežiūros priemones, laikykitės nuotekų tvarkymo taisyklių.
Aukšto slėgio plovyklos: 3 žingsniai, kaip valyti trinkeles
Aukšto slėgio plovyklos, kitaip dar vadinami kercheriai, vienas greičiausių ir efektyviausių būdų nuvalyti trinkeles. Plaunant aukšto slėgio srove galima itin greitai ir kruopščiai išvalyti net įsisenėjusius nešvarumus dideliuose grindinio plotuose. Taigi, kaip valyti trinkeles ir nuo ko pradėti?
- Svarbu! Ne visų rūšių trinkeles galima plauti aukšto slėgio srove. Pavyzdžiui, betonines arba natūralaus akmens trinkeles geriau valyti naudojant žemesnį vandens slėgį, kadangi plaunant stipriau gali būti pažeidžiama trinkelės struktūra. Prieš pradėdami plauti trinkeles, išbandykite kur nors nematomoje vietoje ir įvertinkite, ar trinkelė išliko sveika.
1. Trinkelių nušlavimas
Darbą su aukšto slėgio plovykla pradėkite nuo paprasto trinkelių nušlavimo su aštriu grindinio šepečiu. Taip pat iš valymo zonos patraukite visus daiktus – gėlių vazonus, įrankius, būtinai patraukite automobilį, kadangi skriejantys akmenukai gali jį subraižyti.
2. Siūlių valymas (piktžolių naikinimas)
Žolių vieta vejoje, o ne grindinyje. Paprastas būdas išvengti piktžolių augimo – trinkelių siūlas užpildyti specialiomis rišamosiomis medžiagomis, kurios dėl specifinės struktūros medžiagos susiriša, bet lieka pralaidžios vandeniui.
Taip pat kovai su žolėmis galima naudoti ir herbicidus, tačiau prieš tai būtina atidžiai perskaityti jų sudėtį bei rekomendacijas. Dažnai gamintojai nurodo, kaip šie chemikalai gali paveikti betoninių dangų struktūrą. Neapdairiai panaudotos medžiagos gali palikti nepageidaujamų dėmių, be to nukeliauti į gruntinius vandenis.
Jeigu taip nutiko, kad žolių ir piktžolių vis tiek prisiveisė, iš trinkelių siūlių būtinai pašalinkite visą augmeniją, kadangi ilgainiui augalų šaknys gali pažeisti trinkeles. Jeigu trinkelių siūlės yra užpildytos smėliu ar smulkia skaldele, geriausia dirbti su vieliniu šepečiu – taip lengviau išrausite piktžoles.
Jeigu piktžoles naikinsite su aukšto slėgio vandens srove, pasieksite ilgalaikių rezultatų, kadangi prasiskverbusi vandens srovė nuplaus ne tik augalus, bet ir jų sėklas. Visgi, tai patariama atlikti ne dažniau nei kartą per metus ar net dvejus.
3. Trinkelių plovimas ir siūlių užpildymas
Panaikinus piktžoles ir samanas jau galite dirbti ties plytelių valymu. Nukreipkite aukšto slėgio plovimo prietaiso vandens srovę tiesiai į trinkeles ir viską kruopščiai nuplaukite. Jei valant trinkeles iš siūlių buvo išplauta per daug medžiagos – užpildykite jas iš naujo, kad grindinio akmenys vėliau nepasislinktų ir neatsirastų ertmių.
Tarpus galima pildyti ne tik specialia rišamąja medžiaga, bet ir paprastu smulkiu, švariu smėliu, skaldele, smulkintu granitu. Tarpai gali ištuštėti ne tik nuo mechaninio valymo, bet ir nuo lietaus, tad pastebėjus trinkelių laisvumą, tarpus vėl būtina užpildyti. Kitu atveju dėl mechaninio poveikio vertikalia kryptimi, pavyzdžiui, stabdant automobilį, trinkelės gali pasislinkti į šonus.
Kaip išvalyti trinkeles nuo tepalo?
Dažnai ant trinkelių būna susiformavusios nuolatinės žalios apnašos, suodžiai, dulkės, tepalai. Taigi, kaip išvalyti trinkeles nuo tepalo? Tokiu atveju papildomai naudokite tam skirtus valiklius, pavyzdžiui: Šarminis tepalo dėmių valiklis.
Ar galima trinkeles plauti su soda, druska, actu, kalkėmis?
Žinoma, galite naudoti tam tikras medžiagas valant lauko trinkeles, tačiau svarbu atsižvelgti į tai, kad kai kurios iš jų gali turėti tam tikrų poveikių trinkelių paviršiui arba aplinkai. Štai kelios galimos medžiagos ir jų savybės:
- Soda (natrio bikarbonatas)
Soda gali būti naudinga valant betonine trinkeles, ypač jei norite pašalinti tam tikrus nešvarumus ar dėmes. Ji gali veikti kaip švelnus abrazyvas ir gali būti naudojama sumaišyta kartu su vandeniu (kaip pasta). - Druska
Druską galima naudoti kaip šveitiklį, bet reikia būti atsargiam, nes per didelis abrazyvumas gali sukelti paviršiaus pažeidimus tiek betoninėse, tiek ir akmeninėse trinkelėse. Tačiau druska idealiai tinka ledui ant plytelių tirpdyti. Sumaišykite druską su smėliu ir pabarstykite apledėjusius plotus. - Actas
Sumaišę actą su vandeniu, gausite švelnią valiklio medžiagą, kuri padės pašalinti rūdis ir baltas dėmes ant betoninių trinkelių. Tačiau būtina atkreipti dėmesį, kad stiprus acto tirpalas gali būti agresyvus kai kuriems paviršiams, ypač akmeniniams. - Kalkės
Kalkės (kalcio oksidas) gali būti naudojamos tam, kad pašalintų rūdį arba kitus nešvarumus. Tačiau jos gali turėti stiprų pH, todėl būtina atsargiai naudoti, kad nepažeistumėte tiek akmeninių, tiek betoninių trinkelių paviršiaus. Taip pat kalkės tinkamos ir augmenijos trinkelių tarpuose prevencijai.
Prieš pradedant naudoti bet kokius produktus, visada būtų geriausia išbandyti juos nedidelėje ir mažai pastebimoje trinkelės vietoje, kad būtų įsitikinta, jog medžiaga nekenksminga ir nepažeis paviršiaus. Taip pat svarbu vadovautis gamintojo rekomendacijomis ir atitinkamomis saugos gairėmis.
Betoninių trinkelių valymas
Dažnu atveju ant betoninių trinkelių pastebimos baltos dėmės – tai nėra brokas, standartai leidžia tokį reiškinį. Tik suklojus betonines trinkeles lyjant lietui iš cemento išplaunamos ir paviršiuje kristalizuojasi tam tikros medžiagos – kalkių perteklius. Tokias dėmes nesunku nuvalyti mechaniškai, be to, laikui bėgant šių dėmių turėtų mažėti, o po kelerių metų – ir visai nelikti.
Svarbu!
- Betoninėms trinkelėms tinka neutralūs ir šarminiai valikliai, rūgštinės priemonės gali jas pažeisti.
- Valydami betonines trinkeles su aukšto slėgio srove, pirmiausia patikrinkite trinkelių paviršiaus atsparumą su silpna srovele.
Akmens trinkelių valymas
Natūralaus akmens trinkelės iš granito, bazalto, marmuro yra ypač kokybiškos. Norėdami išlaikyti gražų ir natūralų akmens paviršių, naudokite tik neutralaus pH valiklius.
Svarbu!
- Grindinius iš kieto akmens galima valyti aukšto slėgio vandens srove, kadangi yra stabilūs ir atlaiko aukštą vandens slėgį. Jei medžiagos minkštesnės, geriau valyti švelniau.
- Akmens trinkelių valymui tik neutralios valymo priemonės, kadangi rūgštys ir aktyviosios paviršiaus medžiagos gali stipriai pažeisti natūralų akmenį.
Trinkelių klojimas Kaune
Atliekame trinkelių klojimo darbus Kaune ir Kauno rajone. Kviečiame kreiptis nurodytais kontaktais ir mūsų specialistai suteiks visą reikiamą informaciją apie trinkeles, trinkelių klojimą, jų priežiūrą ir suras geriausią sprendimą jūsų namams.