Įsigijote sklypą, pasistatėte namus ir štai atėjo laikas tverti tvorą. Tvirti ir tinkamai įrengti tvoros pamatai – viena svarbiausių kokybiškos ir ilgaamžės tvoros dalių. Tinkamai įrengus pagrindą tvorai išvengiama tvoros „nusmukimo“, pasvirimo, tvora stovės ilgiau. Kaip įrengti tvoros pamatą? Dalinamės specialistų patarimais.
Tinkamas tvoros pamatas: rūšys ir tipai
Tinkamas tvoros pamatas priklauso nuo kelių veiksnių, tokių kaip tvoros tipas, medžiaga, iš kurios pagamintas tvoros pamatas, deformavimosi pobūdis ir kt. Štai pagal medžiagiškumą pamatai skirstomi tokie pagrindiniai pamatų tipai:
- Betoninis pamatas naudojamas dažniausiai, kadangi yra itin patvarus ir gali atlaikyti didelį svorį. Įprastai betoniniai pamatai liejami, prieš tai įrengus pamatų formą.
- Medinis pamatas tinka lengvoms tvoroms. Šiais laikais mediniai pamatai ne tokie populiarūs, tačiau gali būti naudojama kaip betonui, ypač jei numatoma tvora visai paprasta.
- Akmeninis pamatas. Akmenys taip pat gali būti naudojami kaip tvoros pamatas. Dažniausiai akmenys maišomi su betonu, kad būtų tvirčiau.
Betoniniai pamatai: poliniai, gręžtiniai, juostiniai, sraigtiniai
Vis dėlto, šiais laikais dažniausiai pasirenkamas betoninis pamatas. Atlikus sklypo grunto tyrimus, nustačius grunto tipą, birumą, gruntinių vandenų lygį, parenkama labiausiai konkrečiai situacijai tinkanti pamatų rūšis.
- Poliniai/ gręžtiniai pamatai
Gręžtiniai pamatai, dar vadinami poliniais, yra naudojami ne tik pastatams be rūsių, bet ir tvoroms. Rengiant šiuos pamatus kas du metrus ar tankiau gręžiamos specialios skylės. Po to šios skylės armuojamos ir užpildomos betonu. Betonui sukietėjus, poliai sujungiami rostverku, kurio paskirtis – lygiai paskirstyti pastato apkrovas visiems poliams. - Juostiniai pamatai
Juostiniai pamatai gali būti naudojami tiek tvoroms, tiek namams. Jie yra plačiai paplitę ir tinka mažesniems pastatams arba tvoroms, kurios neturi didelių apkrovų. Šios rūšies pamatas juda kartu su gruntiniu judėjimu, apsaugodamas pastatą ar tvorą nuo įtrūkimų. - Sraigtiniai pamatai
Sraigtiniai pamatai gali būti naudojami mažesnėms tvoroms arba lengvoms konstrukcijoms, ypač vietose, kur įrengimas kitų pamatų yra sudėtingesnis.
Bendrai pamatai dar gali būti skirstomi į sekliuosius, polinius ir giliuosius. Pagrindinis skirtumas tarp šių pamatų tipų yra pagrindo deformavimo ir irimo pobūdis. Yra keletas svarbių aspektų, kurie daro įtaką šiam skirstymui:
- Pamato gylio ir pločio santykis. Giliesiems pamatams, tokie kaip stulpiniai ir poliniai, būdingas didesnis gylio ir pločio santykis.
- Pamato įrengimo sąlygos. Jeigu pamatas įrengiamas be grunto suardymo aukščiau pamato pado, jis dažniau priskiriamas giliųjų (polinių) pamatų tipui.
- Mechanizuotas įrengimas. Šiuolaikiniai mechanizuoti pamatai dažnai yra priskiriami giliųjų (polinių) pamatų tipui dėl specifinių įrengimo metodų.
Tvoros pamato betonavimas
Kadangi betoniniai pamatai naudojami dažniausiai, aptarsime, nuo ko pradėti ir kaip tinkamai betonuoti tvoros pamatą. Žingsniai, kaip įrengti betoninį (polinį, gręžtinį) tvoros pamatą:
- Tvoros ribos. Tiksliai nustatykite ribas, kur stovės jūsų tvora. Nepamirškite ir LR įstatymų, kitu atveju gali tekti bylinėtis su kaimynu. Brėždami ribas tai pat atkreipkite dėmesį į vietos nuolydžius, kadangi vėliau bus sunkiau nustatyti pamato aukštį.
- Vietos paruošimas. Vieta, kurioje betonuose pamatą taip pat turi būti tinkamai paruošta. Iškaskite žolę, šakas, šaknis, kietąjį gruntą. Jei dirvožemis yra per minkštas arba nestabilus, galbūt reikės įrengti specialų pagrindą.
- Drenažas. Jei yra didelis drėgmės kiekis, rekomenduojama įrengti drenažo sistemą (pasitelkti drenažo vamzdį, naudoti žvyrą, kurie padėtų išvengti vandens sąstingio po pamatu).
- Karkaso įrengimas. Paruoškite pamato karkasą. Karkaso įrengimas priklausys nuo to, kokius rengsite pamatus.
- Pamato gylis. Pamato gylis priklauso nuo vietos sąlygų ir tvoros planuojamo aukščio. Dažniausiai rekomenduojama, kad pamato gylis būtų bent 30-60 cm.
- Polių gręžimas. Dažniausiai gręžiami 120 cm gylio 20 cm diametro poliai. Esant biriam gruntui, į polius įleidžiami specialūs popieriniai vamzdžiai. Gręžtiniai poliai užpildomi betonu. Į betoną įleidžiamas plieninis stulpelis.
- Papildomas sutvirtinimas. Metalinės armatūros stiebai naudojami dar labiau sustiprinti betoną, o kartu su juo ir visą pamatą. Jei numatytos kolonos, į polius dar papildomai įbetonuojamos armatūros stiebai.
- Rostverkas. Toliau surenkamais apie 30 cm. aukščio klojiniais suformuojamas rostverkas. Apačioje klojamas 5 cm. putplastis.
Pamato betonavimas. Tvoros pamatas betonuojamas specialiu betonu mišiniu. Betonas sutankinamas giluminiu vibro pirštu - Džiovinimas. Betoną paliekamas džiūti pagal gamintojo nurodymus.
Surenkamas pamatas tvorai – naujovė
Norint turėti pamatą, galima rinktis ir paprastesnį, greitesnį bei pigesnį variantą – specialius betoniniu tvoros bortelius, kurie montuojami į specialius laikiklius. Tai vadinamas surenkamas pamatas tvorai.
Šie laikikliai tvirtinami prie tvoros stulpų apačioje, pagal poreikį gali būti įleidžiami į žemę, ir į juos statomi borteliai. Šie borteliai palengvinantys tiek vejos pjovimą, tiek suteikia estetišką gražų vaizdą. Vienas iš jų privalumų, kad jų aukštį galite nustatyti patys, jeigu reikalinga, jis gali skirtis priklausomai nuo reljefo.
Į ką dar atkreipti dėmesį, rengiant pamatą tvorai?
Ar būtinas ištisinis pamatas tvorai (rostverkas), montuojant stulpus?
Ne visais atvejais. Dažniausiai statant tvorą užtenka subetonuoti tvoros stulpus, tačiau jei stulpai montuojami ant sklypo ribos, kur yra aukščio skirtumai, siūloma betonuoti ištisinį pamatą.
Kada naudojamas rostverkas?
Rostverkas naudojamas kaip atraminė siena, formuojant sklypo aukštį, taip pat kai
reikalingas pagrindas tvoros blokeliams, betoninei tvorai, plytoms.
Ar reikalingas specialus pagrindas surenkamam tvoros pamatui?
Surenkamas tvoros pamatui nebūtina įrengti specialų pagrindą. Surenkamus tvoros pamato blokelius galima statyti tiesiai ant grunto ar į iškastą tranšėją. Pamato atramos taškai yra metalinių stulpų subetonuoti poliai.
Kaip turi būti betonuojami metaliniai tvoros stulpai?
Dažniausiai gręžiami mažiausiai 120 cm gylio ir mažiausiai 20 cm diametro poliai. Esant biriam gruntui, į polius įleidžiami specialūs popieriniai vamzdžiai. Betono klasė turi būti ne žemesnė nei C16/20.
Ar galima tvoros pamatą betonuoti žiemą?
Tvoros pamatą galima betonuoti ir žiemą, jeigu tik žemė nėra įšalusi. Jei žemė yra įšalusi bent 20–30 cm, darbų geriau nepradėti. Kai kuriais atvejais galima betonuoti esant ne žemesnei nei -5 C° temperatūrai, naudojant specialius cheminius priedus betonui.
Betonuoju tvoros pamatą dabar, tačiau tvorą statysiu vėliau. Ką būtina žinoti?
Tvoros pamatui ar atraminės sienutės užklotui betonuojant, patartina iš anksto įrengti stulpus, ant kurių planuojama montuoti tvorą, vartus arba vartelius. Jei taip nepadarysite, teks gaminti metalinius stulpus su ankerine plokšte.
Tvoros pamato betonavimas Kaune
Atliekame tvorų tvėrimo, tvorų pamato įrengimo Kaune ir Kauno rajone. Kviečiame kreiptis nurodytais kontaktais ir mūsų specialistai suteiks visą reikiamą informaciją ne tik apie tvoras, bet trinkeles, trinkelių klojimą, jų priežiūrą ir suras geriausią sprendimą jūsų namams.